Ana Sayfa

 

Hajo Banzhaf Sayfası

Barış İlhan Yayınevi tarafından yayınlanan Tarot kitapları

 

  

  

 

 

 

TAROT ve Kahramanın Yolculuğu

Hajo Banzhaf  

 

İnsanoğlunun Yaşam Yolunun Mitolojik Anahtarı  

 

En eski çağlardan beri, yola çıkan ve büyük bir görevi yerine getirerek geri dönen bir insanın hikâyesini anlatılır. Bu bizim kolektif bilinçdışımızda taşıdığımız, dünyanın en eski hikâyesidir. Bugün C. G. Jung’un sayesinde artık biliyoruz ki, bu mitlerde ve masallarda her bir insanın yaşam yolculuğunu tasvir eden arketipsel sembolizm gizlidir. Kahramanın yolculuğunun hikâyesi genellikle, bir kayıpla ya da sonunda kahramanın üstesinden gelmesi gereken büyük bir görev hâline gelen yüklenilmiş bir iş ile başlar. Kahraman yola çıkar, yol boyunca düşmanlara ve kendisine yardım edenlere rastlar, azimli ve büyülü bir çekicilik kazanır, rakibiyle karşılaşır, onu yener, çoğunlukla bu süreçte bir iz almasına rağmen aradığı şeyi elde eder ve eve dönüş yoluna çıkar, peşindekilerden ve rakiplerinden kurtulur. En sonunda döndüğünde ise bir düğün ve tahta geçme töreni olur. Bu, dünyanın en eski hikâyesi olarak aynı zamanda ibret alınması gereken bir hikâye, insanoğlunun yaşam yolu için bir meseldir.

 

Kahramanın yolculuğu şimdiye değin ne kadar sık anlatılmış, mitlerde ve masallarda ne kadar çok yer almış olursa olsun, yalnızca bir yerde resimlerle birlikte bütün bir biçim almıştır, o da Tarot’nun 22 Büyük Arkana kartındadır.Yalnızca kapsam olarak değil, görsel olarak da zengin olan bu kitapla Hajo Banzhaf bize, Büyük Arkana’nın 22 kartının kendi resimsel Tarot dilleriyle, hem birlikte hem de teker teker, bu yolculuğu nasıl tasvir ettiklerini ve hedefimizi arayışımızda sonsuz kilometre taşları olarak bize nasıl yol gösterdiklerini anlatmaktadır.

 

Hepimiz bu olaylar örüntüsünü kendi yaşamlarımızda belli düzeylerde deneyimleriz ve katettiğimiz yolu kavradığımızda da tahta çıkarız. İster kadın olalım ister erkek kendimizi mutlaka olgunlaşma ve ruhsal gelişme yolunda kahramanca bir göreve adamak durumunda buluruz. Dolayısıyla Banzhaf’ın bize anlattığı kahramanın yolu hem kadının hem de erkeğin yoludur. Burada yolculuğun çeşitli yönlerini açıklamaktadır, çünkü yaşamımız süresince kendimizi kahramanın yolculuğunda farklı duraklarda bulabileceğimiz gibi farklı roller üstlenmiş olarak da bulabiliriz. Kurtarılmayı bekleyen bir prenses veya onu kurtarmaya giden şövalye ya da bir başkasının yolculuğundaki ejderha olabiliriz. Banzhaf bize kendi kişisel destanımızın herhangi bir anındaki pozisyonumuzun Büyük Arkana tarafından nasıl gözlerimizin önüne serildiğini göstermekte ve bize kartların temsil ettiği arketipleri, görevleri, hedefleri, riskleri ve duyguları açıklamaktadır.

 

Kahramanın yolculuğunu bu kitapta bir kere Banzhaf’la birlikte yaptıktan sonra, kartları ruhumuzun gayesine ilişkin farkındalık kazanma, bireyleşme ve özgürleşme yolunda çok daha derinlemesine kullanabilir, yaşamın önümüze çıkardığı görevleri, deneyimleri, krizleri ve hatta mutlulukları çok daha kapsamlı bir düzeyde ve çok daha geniş bir bağlamda kavrayabiliriz.

 

 

  

  

 

TAROT - Günün, Ayın, Yılın Kartı

Hajo Banzhaf

 

Hajo Banzhaf'ın kitabı "Gut beraten mit Tarot" Tükçe'ye çevrilerek yayınevimiz tarafından "Tarot Günün, Ayın, Yılın Kartı" adıyla yayınlanmıştır. 

 

Aklımdaki soru için en uygun olan açılım hangisidir ve doğru karara nasıl varabilirim?  Hajo Banzhaf bu kitapta bizlere temalarına ve zorluk derecelerine göre sınıflanmış 24 güvenilir kart açma sistemini anlatmaktadır. Bu geniş yelpaze yalnızca her türden soruya uygun açılımlar sunmakla kalmayıp aynı zamanda her okuyucunun deneyimine uygun zorluk derecesinde de açılımlar sunmaktadır. Hajo Banzhaf gösterdiği kısa yol ile sabırsız olanlara da Tarot’ya hızlı giriş yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

 

78 kartın her biri gerek Genel anlamlarıyla, gerekse de Aşk ve İlişki, İş Yaşamı,Öneri ve Öz Kartı anlamlarıyla ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bunlara ilave olarak Banzhaf bu kitapta kartları Günün, Ayın ve Yılın Kartı olarak da yorumlamaktadır.

 

  

  

  

TAROT - Yol Rehberi

Hajo Banzhaf

 

Hajo Banzhaf'ın "Das Arbeitsbuch zum Tarot" adlı kitabı Tükçe'ye çevrilerek yayınevimiz tarafından  "Tarot Yol Rehberi" adıyla yayınlanmıştır.

 

Tarot Yol Rehberi’nden bir çok şekilde faydalanabilmenizi diliyoruz:

  • Önceden edinilmiş teorik bilgiye gerek duymaksızın pratik yolla Tarot’ya giriş yapmak için el kitabı olarak,

  • Kişisel sorulara simgesel anahtarlarla cevap veren kehanet kitabı olarak,

  • 78 Tarot kartının her birinin günlük konularda genel  ve iş yaşamı, bilinç ve ilişkiler konularında özel anlamını tasvir eden uygulama kitabı olarak,

  • 78 Tarot kartının “Yol” açılımındaki 7 ayrı pozisyona ilişkin anlamlarını açıklayan referans kitabı olarak,

  • Okuyucunun kendi kendine yeterli deneyimi kazanabilmesine olanak sağlayan çalışma kitabı olarak.

tarotdergisi@gmail.com
Başa Dön

© 2005-2018, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.