Ana Sayfa

   

14 Mayıs 2023 - Türkiye için bir Kader Çarkı günü

  

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Bu önemli günde ülkemiz bir Kader Çarkı gününde. Kader Çarkı yeraltı yolculuğuna giden eşiği atladığımız Ermiş kartından sonraki ilk kart, yani, “atlamamanın acısı, nihayet atlamanın korkusunun üstüne geçtiği için atlamaya cesaret edebildiğimiz“ eşikten sonra bizi neyin beklediğini söylemek üzere bekleyen karttır.

 

Kader Çarkı, zaman kartıdır ve bize artık bir şeyin zamanı geldiğini önümüze koyduğu görev ve zorluklarla gösterir. Şimdiye değin çözülmek üzere bekleyen problemlerin üstesinden gelinmesinin, kaçınılan yüzleşmelerin gerçekleşmesinin, yapılandırılması gereken konulara yönelmenin zamanı gelmiştir. Bu, kendimizi gerçekleştirmeye giden yolu yürümeye doğru bir çağrıdır.Bu yol, bu dünyadaki yerimizi ve kim olduğumuzu keşfettiğimiz yoldur ki bu temalar da ülkemizin bu yılki kartı olan olan Ermiş kartının temalarıdır.

 

Kader Çarkı kartının sayısı olan X(10) tamamlamayı, geçişimi, hem başlangıcı hem de bitişi temsil eder. Eski döngü biter, yeni bir döngü başlar. 1'e geri dönersin ama bu sefer 1'in yanında eski döngüyü tamamlamış olmanın sana sunduğu yeni olasılıklar vardır: 10 --> 1+0. 1 yanında 0'ı, yani olasılıkları taşır.

 

Pisagor için en asli ve kutsal sayı olan 10 ilk dört sayının toplamıdır:1+2+3+4=10. Dört ile dünyevi olarak vücuda gelme yani tezahür tamamlanır, ortaya çıkma  gerçekleşir, dolayısıyla 10 evrenin ve yaratılışın sayısıdır. Çoğu yaşam yolculuğu da içinde 10 sayısını barındırır. İnsanoğlu onuncu aya girdiğinde doğar. Truva onuncu yılda düşmüş, Odysseus'un yolculuğu 10 yıl sürmüştür. İlginçtir ki birçok tezahüre gebe olan Çanakkale savaşında galibiyet sürecinin başlaması ile tamamlanması arasında da 10 ay vardır. Üstelik bu örneklerin hiçbirisi acısız değildir. Ama, Oscar Wilde'ın dediği gibi, "Daha derin bir kişiye dönüşmüş olmak, acı çekmiş olan kişilerin ayrıcalığıdır," Oscar Wilde'ın bir başka söylediği şey ise kişinin yaşamın acılarından kaçmasının, o kişinin kendi yaşamına seyircisi kalması demek olduğudur.

 

Kader Çarkı sayısının rakamları toplandığında 10 --> 1+0=1 --> Büyücü (I) kartına ulaşırız. Büyücü kartı ustalık, yaratıcılık, donanım ve insiyatifi temsil eder. Dolayısıyla Kader Çarkı’nın önümüze çıktığı her durumda Büyücü de bize, “yapabilirsin, üstesinden gelebilirsin, yeter ki kendi donanımın  ve yeteneklerinin farkına var,” der. Aynı, “Allah kimseye altından kalkamayacağı bir yükü vermez,” deyişimiz gibi.

 

Sonuç olarak, bugün çark dönecek, bir noktada duracak ve hep birlikte neyi yaşamamızın zamanı geldiğini göreceğiz. Eski dersleri öğrenip yenilerini almaya hazır mıyız, yoksa daha tekrarlayacak derslerimiz mi var?

 

Yolumuz açık ve sevgi dolu olsun…

 

© Güneş İlhan, 14.05.2023, İstanbul

 

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2023, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.