Ana Sayfa

 

Tarot Nedir?

 

"En iyi yolcululuklar yola çıkarken olduğunu dahi bilmediğiniz sorularınızı cevaplayan yolculuklardır."

  

   

   

Bir çoğunuzun Tarot Dergisi'ne girmeden önce derginin içeriği ile ilgili farklı beklentileri olabilir. Fakat Tarot bizim için öyle kolay bir yolculuk değil. Bu yolculuğa çıkmak da büyük bir hazırlık gerektiriyor. Bu hazırlığı yaparken de bavula psikoloji, mitoloji ve sembolizm koymak lazım. 

             

Tarot kartları sıradan fal kartları değillerdir. Tarot'nun arkasındaki felsefe tüm gelecek olayların değişebileceğidir. Tarot kartları yaşamdaki mevcut rotamızı değiştirmeyecek olursak önümüzde var olan olasılıklarla ilgili bizi teşvik eder ya da uyarırlar. Tarot bizi düşündürmek, ona göre tavır almamızı ve gerekiyorsa gelecek olayları değiştirmemizi sağlamak için vardır. Tarot hiç bir zaman neyin olacağını söylemez, o olması muhtemel olanı söyler. Soruyu soranın ve açılımla ilgili olan diğer kişilerin düşüncelerini, duygularını ve motivasyonlarını gösterir, eğer bir problemin üstesinden gelmek için öğrenmemiz gereken şeyler varsa onları söyler. Ve bunlar çoğu zaman bizim zaten bildiğimiz, ama göz ardı ya da inkâr ettiğimiz şeylerdir. Yararlanmak isteyenlerimiz için Tarot daima bize bilmemiz gerekenleri söyleyen olağanüstü bir öğretmen ve rehberdir.

        

Hajo Banzhaf kendisi ile yapılan söyleşide "Kehanet nedir?" sorusuna şöyle cevap vermiştir:

"Kehanetler omuzlarınızdaki yükü almak ve –karar vermeye çok yardımcı olsalar bile- sizin yerinize kararlar vermek için değildir. Dünyanın en bilinen kâhinleri, 1000 yıl boyunca aktif olmuş ve çok eleştirel filozoflar olan Platon ve Sokrates tarafından bile çok saygı duyulmuş Delphoi Kâhinleridir. Ve aynı şekilde felsefe tarihinde “eski dünyanın yedi bilge adamının en büyüğü” olarak nitelendirilen Miletoslu Thales, -İ.Ö. altıncı yüzyılın başında-  Delphoi Tapınağının girişine  “Kendini bil!” diyen meşhur yazıtı yerleştirmiştir. Böylece kehanetlerin derin anlamını açık ve net bir hale getirmiştir. Tüm kehanetlerin ana fonksiyonu size kendinizi anlamakta yardımcı olmaktır ve bu, yaşam yolunuzu anlamayı da kapsar. Bu nedenle Astroloji ve Tarot size kişiliğinizi, yeteneklerinizi, becerilerinizi, aynı zamanda gölge yönlerinizi ve ayrıca zamanınızın bugünkü niteliğini, şu anda yüzleştiğiniz ve yakın gelecekte yüzleşeceğiniz görev ve meydan okumaları anlamanızda yardımcı olur."

         

Dolayısıyla asıl kâhin biziz! Tarot kartlarını biz çekiyoruz ve çekerken de farkında olmadığımız, keşfedemediğimiz benliğimizi kullanıyoruz ve kehanet de orada yatıyor. Çünkü biz cevapları zaten biliyoruz, ama onları bilincimize taşıyamıyoruz. İşte, zor dediğimiz yolculuğumuz ise bunları bilincimize taşıyabilmek içindir.

            

Bir gün hepimizin birer gerçek kâhin olduğumuzu keşfedebilmemiz dileğiyle.

 

Güneş İlhan, 01.10.2007, İstanbul

         

          

           

"Sezgi, bilinçdışıyla algılamaktır." 

   

~ Carl Gustav Jung ~

        

Tarot’nun Tarihçesi için tıklayın..... 

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.