Ana Sayfa

 

 

"Adalet, sevginin kendisini toplum içerisinde gösterme biçimidir, bunu asla unutmayın."

- Cornel West -

 

Cumhuriyetimiz ve Adalet Yılı

 

Hepinize Merhaba,

 

Bir 29 Ekim ve 10 Kasım’ı daha geride bıraktık ve doğal olarak ülkemizin bir sonraki 29 Ekim’e kadar, dinamikleri Cumhuriyetimiz üzerinde etkin olacak yeni bir yıl kartı var. Bu kart sayısı VIII olan Adalet kartı. Türkiye Cumhuriyeti geçen seneki, fildişi kuleleri yıkmaya muktedir Kule (XVI) kartından çıkarak yeni bir karta girdi ve bunun beraberinde yeni bir on yıllık döngüye de girdi. Bu döngü Adalet kartı ile başlıyor ve 2030 yılında Yıldız (XVII) kartı ile sona erecek. Bir sonraki döngü ise Ermiş kartı (IX) ile başlayacak ki Ermiş kartı bizim için önemli, çünkü Cumhuriyetimizin esas kimliği/benliği, yani kim ve ne olduğu Ermiş ile temsil ediliyor ancak Ermiş’e Ay (XVIII) kartımız üzerinden varıyor.

Yeni döngünün Adalet kartı ile başlaması manidar, geleceğe dair umudu temsil eden Yıldız kartı ile sona erecek olması ise umut verici. Adalet kartı toplumsal vicdanımızı temsil eder ve bizi adil ve eşitlikçi olmaya, adil kararlar vermeye, dengeyi korumaya, akıllı ve objektif muhakemelerde bulunmaya, geçmiş davranışlarımızın sonuçları ile yüzleşmeye ve arkamızda bir bagaj, halı altına süpürülmüş bir kir bırakmamaya çağırır. Bir önceki kartımız olan Araba ile artık sembolik babaevini terk etmişizdir ve bir yanlış yaptığımızda sırtımızı dayayacağımız bir babamız ya da bacaklarına sarılacağımız bir annemiz yoktur. Bundan dolayıdır ki Adalet kartı hayatın bizden davranışlarımızın sonuçlarına ilişkin sorumluluk almamızı beklediği bir sürecin ifadesidir ve mottosu "ne ekersen onu biçersin"dir  Elbette bu yolculuk sonunda güzel ürünler biçmek de mümkündür, mottonun devamı olarak "kendi düşen ağlamaz"ı yaşamak da.

 

Adalet kartının sayısı olan sekiz sayısının sembolizmi içerisinde yedinin (ki bir önceki döngümüz sayısı VII olan Araba kartı ile başlamıştı) sebep olduğu kaos ve çalkantıdan yeni bir düzen yaratmayı, öncelikleri yeniden gözden geçirmeyi, derlenip toparlanmayı, yeni planlar yapmayı, yeni bir rotaya yönelmeyi ve Araba'nın serseri mayın gibi halinin aksine gücün dengeli ifadesini barındırır. Araba evresinde kahramanın bilinci devrededir ve dünyayı fethetmek üzere çıktığı yolda ateş elementinin verdiği enerji onun kendisini fazlasıyla abartmasına sebep olur. Halbuki daha henüz toydur ve öğreneceği çok şey vardır. Kahraman Adalet kartı sayesinde bu gerçekliğin farkına varmaya ve kendi bilinçdışının mesajlarını yavaş yavaş duymaya başlar. Artık toyluktan çıkıp yaşama dair gerçeklik duygusunu yanılsamalardan arınmış bir biçimde geliştirme ve daha olgun bir birey olma yoluna koyulma zamanı gelmiştir. İleride koyulacağı dişil yolda sarsılmadan teslim olmayı, diz çökmeyi öğrenebilmesi için bir ön şart olan sağlıklı bir ego geliştirme yolculuğu burada başlar.

 

Kahramanın bilinçdışınının kıpırtılarını bu noktada fark etmeye başlaması, sekizgenin karenin (dünyasal) daireye (tanrısal) dönüşmesinin bir aşaması olması nedeniyle dünyasal olan (bilinç) ile tanrısal olan (bilinçdışı) arasındaki bağlantının başlayışını temsil edişiyle de ifade bulur.

 

 

 

Burada yeniye, değişime ve birey olarak büyümeye doğru hareket vardır ama dört sayısının gücünü ikiye katladığı için tümüyle hareketsiz kalmaya da sebep olabilir ve değişime ve bırakmaya direnme olgusu da söz konusu olacaktır. Ülkemiz, Ermiş’i gerçekleştirmek için kat etmesi gereken Ay kartının yolunun korkularla dolu olması sebebiyle değişime ve bırakmaya direnme konusunda oldukça ustadır ve ülkemizde "ötekine" duyulan korku üzerinden üretilen komplo teorileri hiç de azımsanmayacak kadar boldur. O nedenle aşağıda paylaştığım ve Adalet kartımızın I Ching karşılığı olan heksagramda bahsi geçen dudakların birleşmesi bizim için oldukça zordur.

 

 

 

Biz gene de Yıldız'ın vadettiği umuttan vazgeçmeyelim ve dileyelim Cumhuriyetimiz kendisi olma yolunda korkuları aşma ve yeniden doğma eşiğini temsil eden Ay'ın yolunu korkulara rağmen kat etsin, kendi gerçek ve özgün potansiyelinin bilincine varsın ve onu Ermiş'in ışığıyla bizlere ve dünyaya yaysın.

            
Adaletiniz bol, yolunuz açık olsun.

 
Güneş İlhan, 15.11.2021, İstanbul


 

 

   I Ching - Değişimler Kitabı

 

 

 

21. Heksagram - Shih Ho / Isırıp Koparmak, Diş Geçirmek, Reform

Bu heksagram, dişler arasında bir tıkanıklık (dördüncü sırada) bulunan açık bir ağzı temsil eder. Bu engelden dolayı dudaklar birleşemez. Onları bir araya getirmek için engeli güçlü bir şekilde ısırmak gerekir. Heksagram gök gürültüsü ve şimşek trigramlarından oluştuğu için doğadaki engellerin nasıl güçlü bir biçimde aşıldığını gösterir. Isırıp koparma, dudakların birleşmesini önleyen engeli aşar; fırtına, gök gürültüsü ve şimşekleriyle doğayı alt üst eden gerilimi yener.

Adaletin uygulanmasına izin vermek uygundur.


  

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2022, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.