Ana Sayfa

 

İnanna'nın Yeraltı Dünyasına İnişi

Açılımı

  

 Açılımın mitolojik hikâyesi için tıklayın...

 

  

İnanna'nın Yeraltı Dünyasına İnişi Açılımı Hajo Banzhaf'ın mitolojik hikayeden yola çıkarak oluşturduğu 15 kart çekilerek yapılan bir açılımdır. Bu açılım gölge yanımıza ışık tutar ve bir terapötik çalışmanın başında ya da kendini tanıma sürecinde kişiye yardımcı olur.  

 

Açılım için sorulabilecek tipik sorular, "Benim derinliklerimde çözülmemiş olan nedir?" "Karanlık yanımı nasıl tanıyabilirim?" vb. gibi sorulardır.

 

I          = İnanna, Gökyüzünün Efendisi.

2         = Neti, Yeraltı Dünyasının Kapı Bekçisi.

3 – 9   = Yeraltına Giden İnanna’nın herbirinde Kostüm ve Mücevherlerini Bıraktığı Yedi Kapı.

X         =  Ereşkigal, Yeraltı Dünyasının Efendisi.

11       =  Ninşubur, Vezir ve Yeryüzündeki Müttefik.

XII      = Yaşam Besini.

XIII     = Yaşam Suyu.

XIV      = Yeniden Doğan İnanna.

15        = Dumuzi, Yeraltına Verilen Kurban.

  

  

Önce Büyük Arkana kartlarını Küçük Arkana’dan ayırın. Daha sonra beş tane Büyük Arkana, on tane de Küçük Arkana kartı çekin. Büyük Arkana kartlarını Romen rakamlarıyla belirtilen yerlere, kalanları ise diğer pozisyonlara yerleştirin.

            

Pozisyonların anlamları:

I       = (Varsayılan) Aydınlık yan. Ancak gölge yan (X) ile yüzleşildiğinde bütün ve sağlıklı bir hale gelir.

2       = Yeraltı Dünyasına giden kapıdaki karşılanma.

3 – 9 = Adım adım terk edilmesi gereken davranışlar, alışkanlıklar, arzular, kavramlar, beklentiler vb.

X        X      = Salıverilmesi gereken gölge yan. Karanlık kız kardeş, siyah altın1 gibi üste çıkartılması gereken.

 

İnanna (I) ile Ereşkigal’ın (X) karşılaşmaları kişinin eski ben kimliğinin (açılımda bu kimliği ifade eden kart yoktur) ölümü anlamını taşır.

 

11      Yardımcı güç. Yeryüzündeki müttefik.

XII     =  Hayata döndüren ilk güç.

XIII    =  Hayata döndüren ikinci güç.

XIV    =  Yeniden doğan, bütünleşmiş, sağlıklı insan.

15       15     =  Kurban. Tam ifade edilecek olursa, geçici bir süre onsuz kalınması gereken şey. Dumuzi Sümerler’in ilkbahar tanrısıdır ve her sonbaharda yeraltı dünyasına inmek zorundadır. Ancak o her ilkbaharda yeniden doğar.

 

Yorumlamada izlenecek yol:

Doğası gereği zor olan bu açılımın anlaşılmasının güçlüğü I, X ve XIV. kartların doğru yorumlanabilmesine bağlıdır. Kartları bir süreliğine öylece bırakmak, aydınlık yanın sembolü(I) ile gölgedeki karanlık (X) yan arasındaki zıtlığı görmek ve bu zıtlığın nasıl birleştiğini (XIV) anlamanız için yardımcı olacaktır. Ancak bundan sonra yeraltına inen yolu kavrayabilmek için 2. ve 9. pozisyonlar arasındaki kartları yorumlayın. 2. pozisyondaki kart bu inişin dışarıdan nasıl göründüğünü gösterir. 3. ile 9. pozisyonlar arasında işaret edilen, hoş veya nahoş her türden karta rağmen gözden çıkartılacak, vazgeçilecek olan şeylerdir. Örneğin Kılıç Onlusu burada bir nihayete erdirmek doğrultusundaki tüm arzumuza rağmen bize yola devam etmemizin zorunlu olduğunu söyleyebilir. Kılıç Dokuzlusu korku ve pişmanlıktan dolayı, Kupa Beşlisi ise acı ve sıkıntıdan dolayı saplanıp kalmamayı, tam tersine bu davranış şekillerini bırakıp ısrarla yola öyle devam etmeyi öngörürler. Krallar ve Kraliçeler de soruyu soranın başkalarının etkisinden kurtulması, kartın kişiyi temsil ettiği durumda da kişinin kendisine ilişkin saplantılarını değiştirmesi gerektiğine işaret ederler.

 

Sonra yeryüzüne çıkışı sağlayan güçlerin temsil edildiği 11. ile XIII. pozisyonlar arasındaki kartları yorumlayın ve ardından 15. pozisyondaki kartın kurban olarak neyi tanımladığını, kişinin hangi temadan ya da davranış modelinden belli bir süre için feragat etmesi gerektiğini bulmaya çalışın. Bu kurbanın verilmesi her zaman zor olmayabilir. Hatta bazen soruyu soran kişinin, o temayla arasına bir süre için mesafe koyması, temadan uzaklaşması onun için rahatlatıcı olabilir.

 

______________________

1Ç.N. Simya’da karanlık yanı temsil eder. Simya’da beyaz metalin elde edilebilmesi için önce siyah olanının elde edilmesi gerekir.

 

Bu açılım Hajo Banzhaf'ın "Tarot - Günün, Ayın, Yılın Kartı (Gut beraten mit Tarot)" isimli kitabından alınmıştır ve kitabın yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. 

İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

                      

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2013-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.