Ana Sayfa

 

  

Ölüm’den Güneş’e Giderken Ay…

  

Ölümden sonra hayat var gördüm
Kaç kere öldüm
Kalbini mi kırmış, kim kırmış
Ne yapmışsa unut
Geçmişi bırak yoluna bak
Her şey yenilenir
Hayat geri gelir
~ Aylin Aslım - Küçük Sırlar Dizi Müziği ~

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Ölüm’den sonra Güneş’e varmadan hemen önceki kartımız olan Ay için belki de en zorlu kartımız diyebiliriz. Gerçi ben kartlarımızı kategorize etmeyi sevmiyorum, çünkü hepsinin değeri ve önemi benim için aynı, ama Ay’ın bu zorlu yanını da mutlaka vurgulamak gerekiyor.

 

Ay’ın yolculuğumuzdaki anlamını belki şöyle anlatmak mümkün. Diyelim ki diyet yapıyorsunuz, kiloları verdiniz fakat bir nokta geldi ki bir türlü kilo verememeye başladınız. Burada, hayatında bir kere olsun diyet yapmış olan herkesin bilebileceği gibi, direnmek, diyetten vazgeçmemek ve o geldiğiniz kilonun kırılmasını beklemek gerekir. Yılmayıp  direndiğinizde ise armağanınız büyük olur. Ay kartı da aynı bu şekilde, ona vardığımızda saplanıp kaldığımızı ve bir türlü yol alamadığımızı düşündüğümüz bir karttır. Burada da direnmek ve hiç adım atmıyormuşuz gibi gelse de geri adım atmamak gerekir. Bunu başardığımızda armağanımız Güneş’tir.

 

Ay süreci uzun sürebilir. Burada da Ermiş’te olduğu gibi bir eşik atlarız ama bu sefer atlayacağımız esaslı bir korku eşiğidir. Dikkat edecek olursak, Güneş, Mahkeme ve Dünya kartlarındaki insan figürlerinin çıplak olduklarını görürüz. Hani deriz ya insan içine çıkmak  diye, işte burada insan içine, Güneş ışığına çırılçıplak çıkmak vardır. Bugüne kadar giysileri ile doğan bir bebek duymadığımıza ve Güneş’e çıkmak da bizim için yeniden doğuş olduğuna göre sembolik anlamda çıplak ve korunaksız olmak zorundayızdır. Yani görünmememizin imkanı yoktur, herkes çıplak olan bize bakacak, bizi farkedecektir. Onun için Ay kartı çıplak oluşumuzla bizim sahne korkumuzdur, korunaksız oluşumuzla da kendi güneşimizin ışığında kavrulacak olma korkumuzdur.

 

Tüm bunlardan dolayı Ay kartı bağımlılıklarımızı sembolize eder. Sahneye çıkabilmek için programı öncesi kafayı bulan sanatçılar gibiyizdir, içeriz. Veya kendimize siper olsun diye bol bol yer, kilo alır, vücudumuza etten bir duvar örer ve kendimizi korumaya alırız. Ya da kendimizi yaşamdan çeker sabahlara kadar sanal dünyada dolanır, gündüz ise uyuruz.

 

Ay aynı zamanda sezgilerimizin ısrarla bizimle konuşmaya çalıştığı, sürekli bilinçdışımızdan mesajlar taşıdığı bir süreçtir. Rüyalarımız çok yoğun ve mesaj doludur. Eğer bu mesajları doğru okuyamazsak bizim için ruhsal dengemizi bozacak kadar ağır bir yük olabilirler. Ancak bu mesajların bizi illüzyonlara ve depresyona sürüklemesine izin vermeyip onları anlayabilmek için kulak ve zihin kesilecek olursak bizim için büyük bir yol gösterici olduklarını farkedebiliriz. Çünkü Ay içerisinde Ermiş’in rehberliğini de barındırmaktadır. Öyle şeyler vardır ki bunları gün ışığında, güneşin parlaklığı nedeniyle göremeyiz ama ay ışığı onları bizim için görünür kılar.

 

Bunun yanısıra eğer Ölüm sürecinde yasımızı gereğince tutamadıysak ki, o yası mutlaka tutmak gerekir Ay bize ikinci bir şans sunar ve biz bu şansı kullanabilirsek Güneş ışığına çıkabiliriz.

 

Tüm bu nitelikleriyle Ay insana adeta bir geri dönüş yaşatır, bu durumun bilincinde olmak ise bize yol aldırır. Bu süreçte bunları yaşıyor olmak normaldir ve çok insana özgü bir durumdur.

 

Ve hiç aklımızdan çıkarmamamız gerekir ki kartta gördüğümüz Yengeç herşeye rağmen sudan çıkıp ayaklarını karaya basarak bize Yengeç Dönencesi'ni vurgulamaktadır. Yengeç Dönencesi yaz mevsiminin ve gündüz kuşağının başlangıcıdır ve bize Güneş’in gelişini müjdeler. Yani Ay zorlu olabilir, ama bize müjdesi büyüktür.

 

Kartlarınızın müjdesi bol, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, 18.03.2013, İstanbul 

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

Site Meter